TCP Akış , Hata ve Tıkanıklık Kontrolleri
 

 TCP  iki uç dügüm arasinda baglantiya dayali ve güvenilir bir hizmeti saglayabilmek için 3 kontrol kullanir .

1 - Akis Kontrol (Flow Control) :
Göndericinin aliciyi fazla çalistirmasini önlemek için kullanilan kontroldür. Gönderici alicinin aldigi her tcp segmenti için bir Ack Onayi gönderirken bu Ack segmentin de ayni zamanda da Window Size kisminda pencere boyutunu belirtir ve  tampon boyutunu göndericiye bildirmis olup ona göre kendisine veri gönderme hizi ve boyutunu ayarlamasini söylemis olur .

2 - Hata Kontrolü (Error Control)
TCP 'nin güvenilir bir protokol oldugunu söylemistik .TCP herhangi bir nedenden dolayi gönderdigi segment için hata algiladiginda yeniden iletim yapmaktadir.
TCP Yeniden Iletim 2 Sebepten dolayi olusabilmektedir.
1 - Paketlerin Kaybolmasi , 2 - Paketlerin Bozulmasi

2.1 - Paketlerin Kaybolmasi
Paketlerin Kayboldugunu Gönderici Tcp 2 farkli durumda algilayabilir .
1 .Durum TCP her bir  gönderdigi paket için yeniden iletim zamanlayicisi  (RTO) kullanir. Gönderilen paket için bir onay süresi bekler gönderici . Onay süresi RTO degerine ulasirsa , TCP kabulu gelmemis olan segmenti tekrar gönderir
2 .Durum  , göndericiye ayni degere sahip ACK paketlerinin birden fazla gelmesi durumunda. Yani arada bir segment  kaybolmustur , gönderici ondan sonra birden çok segment göndermistir , fakat gelen onaylar hep o kaybolan segmenti için gelen onaylardir , bu durumda da TCP yeniden iletim yapmaktadir . 

2.2 - Paketlerin Bozulmasi
Paketlerin Bozulmasi ile  alici tarafta yapilan checksum kontrolü sonucunda paketin hatali oldugunun anlasilmasi ve Göndericiye  yeniden ayni paketi iletmesi için istekte bulunuldugu durumdur.

Bu 2 sebepten dolayi Tcp yeniden iletim yapmaktadir.
Birden fazla yeniden iletim mekanizmasi(algoritmasi) bulunmaktadir. Bunlara daha sonra detaylica deginecegiz.

3 - Tikaniklik Kontrolü (Congestion Control)
Tikaniklik kontrolü haberlesen dügümler için degil , iletim ortami için yapilmaktadir. Ve bu kontrolü gönderici taraf yapmaktadir. Gönderici taraf agi (iletim ortamini) ne kadar yükleyebilirim kontrolü ,için tikaniklik kontrolü yapmaktadir

 

Ileriki makalelerimizde , bu 3 kontrolü ayri ayri detaylica degienecegiz .

 

Author: Engin ATALAY
Date: 2.01.2013 15:38:09
View Count: 9064
 
 

COMMENTS
 
No comments yet. Be the first to comment who you are.
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık