Asp.Net Url Routing Resim Sorunu - Image Problem
 

Asp.Net Url Routing Resim Sorunu - Resim Görüntülenmyor mu ?

Bu makalemde Asp.Net Url Routing ile  seo uyumlu url'li sayfalar olustururken karsilasabilecegimiz önemli hatalardan Resim Görüntülenmeme hatasina ve çözümüne örnek bir uygulama üzerinde anlatarak deginecegim .

Projemizdeki dosyalar asagidaki gibidir.

 

Global.asax 'da yazdigim Route satirlari da asagidaki gibidir .


Bu 2 satirdan anlayacagimiz sudur tarayicida url kismina

http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi    ,  yazildiginda routelu-sayfa1.aspx sayfasi açilacak


http://www.siteadi.com/Sayfalar     ,  yazildiginda ise routelu-sayfa2.aspx sayfasi açilacaktir.

Iki sayfanin da içeriginde yalnizca  img  tagi içerisinde bir resim gösterilmektedir.Asagidaki gibidir yani sayfa içerigi



Tarayiciyi çalistirip url kismina http://www.siteadi.com/Sayfalar  yazip çalistirdigimda asagidaki sekildeki gibi resim görüntülenmektedir.

 

Yine tarayiciya http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi yazdigimizda ise asagida görüldügü gibi resim görüntülenmemektedir.

 

Sebebi ise  ilk url http://www.siteadi.com/Sayfalar   hemen sitenin "/"  ilk dizi altindaydi  , resmimizde ayni dizinde bulundugundan resim gösterileiliyordu.Ama http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi    görüldügü gibi  3 dizin altta /Sayfalar/Makale/RouteMakalesi  alinda oldugundan resimde böyle bir dizin alinda olmadigindan görüntülenmemektedir.Bizim yapmamiz gereken kaç tane alt dizin olursa olsun resmi her zaman ana site dizini http://www.siteadi.com   dizini altinda arayip göstermesini saglamaktir.

Bunun çözümüde çok basittir.Page.Resolve("~")   bu komut  resmin src'sini belirtirken basina yazdigimizda ana dizinde arayacak ve gösterecektir.O zaman bunu routelu-sayfa1.aspx sayfamiza uygulayip tekrar çalistiralim ve sonucu görelim

Yukaridaki sekilde gösterildigi gibi src kismina Page.ResolveUrl eklenerek sorun çözülmüs oldu.

Aslinda tek satirda komutu söyleyip açiklayabilirdim fakat hatanin neden kaynaklandigi göstermek ve sebebini anlatmak adina örnek uygulama üzerinde anlatmak istedim.

Iyi Çalismalar

Not : Url Routing yöntemi kullanirken karsilasabileceginiz hatalardan
Jquery(Javascript) Çalismama Hatasi ve Çözümü Için Tiklayiniz

 

 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 17.02.2013 13:42:27
View Count: 7382
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
sad
20 Ağustos 2015 15:41
asd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık